BIOGRAFIJE - Nikola Plećaš

sport: košarka
    status člana: Redovan - DA

ŽIVOTOPIS:
    Košarkaška legenda. Igrao je na položaju beka 60-ih i 70-ih i tada je bio uvjerljivo najbolji igrač kluba. Jednim je od najboljih strijelaca "Lokomotive", a time i nasljednika "Cibone", svih vremena. Imao je karakterističan šut koji je bio vrlo precizan i da se vodila statistika po današnjim pravilima, mnogi koševi koje je postigao bili bi trice, no tada nije bilo tog pravila. Vrlo karakterističan je imao i ulaz u reket s lijeve strane kada bi se nakon dvokoraka u skoku odrazio skoro okomito i od ploče zabijao koševe. Nije bila rijetkost da je po tadašnjim pravilima zabijao po 40 koševa na utakmici, što bi uz priznavanje današnjih trica bilo i više od 50 koševa. Bio je igrač koji je mogao odlučiti utakmicu sam.
    Bio je istaknuti sportski djelatnik za školski sport u Gradu Zagrebu. Sudjelovao je na edukacijama, a kao vrsni predavač i promotor sporta košarke utjecao je na uključivanje djece u sport od najmlađe dobnih kategorija, a što je baza i budućnost vrhunske košarke.
    Dobitnik je mnogih eminentnih nagrada kao bivši vrhunski sportaš, ali i za postignuća kao sportski djelatnik u sustavu sporta gradske i nacionalne razine.
    Dobitnik je godišnje Državne nagrade za sport „Franjo Bučar“ u 2019. godini, Državne nagrade za sport "Franjo Bučar" za životno djelo u 2023. i Nagrade HOO-a "Matija Ljubek" za 2023.

SPORTSKA KARIJERA
    KLUPSKA KARIJERA:
    Počeo je igrati u zagrebačkoj Mladosti, a igrao je za riječki Kvarner (Rijeka) te zagrebački Monting. Najduže je nastupao za Lokomotivu (Zagreb).
    REPREZENTATIVNA KARIJERA:
    Bio je član reprezentacije Jugoslavije koja je 1970. u Ljubljani osvojila zlatnu medalju na Svjetskom košarkaškom prvenstvu pobijedivši u finalnoj skupini i SAD što je bila prvorazredna senzacija.
    Kao član reprezentacije Jugoslavije osvojio je srebrnu medalju na Olimpijskim igrama 1968. u Meksiku. Na Svjetskim prvenstvima osvojio je dvije medalje, zlato u Jugoslaviji 1970. i srebro u Portoriku 1974. Na Europskim prvenstvima bio je član reprezentacije četiri puta i osvojio je dvije medalje, dvije zlatne i dvije srebrne. Bio je u sastavu reprezentacije za Olimpijske igre 1976. u Montrealu.
    SPORTSKI REZULTATI:
    OLIMPIJSKE IGRE: