ODRŽAN JE SASTANAK SRT-A LICE I NALIČJE VRHUNSKOG SPORTA

• ODRŽAN JE SASTANAK SRT-A LICE I NALIČJE VRHUNSKOG SPORTA
    07. veljača 2020

U petak, 07.02.2020. u prostorijama DSVR-a održan je stručni sastanak SRT-a Lice i naličje vrhunskog sporta s predstavnicima Hrvatskog društva sportske medicine, Hrvatskog društva medicine rada i DSVR-a. Stručni sastanak samo je nastavak na već započetu suradnju i aktivnosti iz 2019. godine, a sve u svrhu uspostave Pravilnika o zdravstvenoj zaštiti sportaša koji je propisan Zakonom o športu još 2006., ali koji nažalost još uvijek nije zaživio. Izuzetni liječnici sportske medicine i medicine rada svakodnevno doprinose svojim znanjem, iskustvom s "terena" da isti i što prije zaživi na dobrobit šire sportske zajednice, sportaša, natjecatelja, rekreativaca. DSVR je sa svoje strane prepoznalo goruću tematiku koja se odnosi na provedbu nedovoljno kvalitetnih preglede kod sportaša, ali i rekreativaca, DSVR ukazuje na sve veći broj povreda kod sportaša, ali i pojave smrtnosti na sportskim terenima, a temu o kojoj DSVR želi govoriti i senzibilizirati javnost prepoznala je struka, liječnici sportske medicine i medicine rada koji se s navedenom temom bore već dugi niz godina. Nadamo se kako će se u skorije vrijeme i izboriti da predmetni Pravilnik zaživi, a da se pregledi sportaša podignu na višu  razinu i da smo zaista u korak sa sistematizacijom sportskih pregleda kakvi se provode u najrazvijenijim zemljama svijeta. Naši sportaši zaista zaslužuju tretman i brigu na najvišem nivou. "Mala" smo zemlja u odnosu na broj stanovnika i osvojenih medalja i kada se stavimo u korelaciju s drugim uspješnim sportskim zemljama, ali takav čimbenik bi trebao biti samo vjetar u leđa pravnom, sportskom i zdravstvenom sustavu da se zdravstveno-sportski sustav posloži do razine uspostavljanja modela koji je propisan ili će biti propisan još kvalitetnije Zakonom o športu, a koji nažalost još uvijek na takav način nije zaživio.
    Idemo dalje sa suradnjom, a u skorije vrijeme nadamo se kako će predloženi model od strane struke - predmetni Pravilnik i smjernice o zdravstvenoj zaštiti sportaša prepoznati institucije - Ministarstvo zdravstva u suradnji sa SDUŠ-om i uz veliku podršku Države da novi Zakon o športu zaživi u kojem će svi relevantni prijedlozi od strane struke, liječnika s "terena" uzeti u obzir. Zapljeskati treba sportašima, trenerima ali i liječnicima koji brinu o zdravlju sportaša, a nadamo se jednog dana i Državi koja će dati sve od sebe, a u svrhu onih, a to su naša djeca, rekreativci, sportaši, budući vrhunski sportaši s kojima se hrvatska nacija ponosi i dići u svijetu! Sat je otkucao na navedenu temu, a struka, liječnici, kineziolozi i pravnici koji su dio sustava sporta ukazuju na problematiku koja je trebala/treba biti riješena ne danas, sutra već jučer.
    Hvala svima koji su dio ovog projekta.